• Wyprzedaż!
  • -50%
  • Brak produktu

Słownik katechetyczny

Tłumaczenie włoskiego Dizionario di Catechetica (Słownika katechetycznego) ukazuje się w Polsce w sytuacji braku szerszej pomocy typu encyklopedycznego z zakresu katechezy. Wydany niedawno Słownik katechetyków polskich XX wieku jedynie w jakiejś mierze może rekompensować ten brak, jednakże nie wystarcza do budowania podstawowej, szerokiej panoramy zagadnień tak, aby czytelnik mógł sobie tworzyć syntetyczny obraz zagadnień katechetycznych, z całą pewnością potrzebny do skutecznej pracy w obszarze katechezy. Każdy też rodzaj leksykonu czy słownika służy również pomocą zarówno w zakresie systematyzowania treści, jak i poszerzania wiedzy, będąc niekiedy jedynym w tym względzie punktem odniesienia. Racje te wydawały się więc nam wystarczające do podjęcia wysiłku translacji dzieła, które zdobyło już szerokie znanie w obszarze refleksji i praktyki katechetycznej w Europie Zachodniej, jak również w niektórych państwach świata.

Głównym zadaniem Słownika jest dostarczenie całościowego ujęcia tematu katechezy eklezjalnej we wszystkich jej wymiarach. Praktycznie każdy ważny aspekt jest podjęty z jednego czy wielu punktów widzenia, aby w miarę możliwości oddać całą problematykę katechetyczną, a jednocześnie uniknąć zbędnych powtórzeń. Są także dogłębnie omówione tematy dotyczące nauczania religii w szkole oraz pierwszej ewangelizacji.

Wszystkie hasła są ułożone według podstawowych działów katechetyki; katechetyka fundamentalna, katecheza biblijna, komunikacja audiowizyjna, treść katechezy, ekumenizm (i katecheza w innych wyznaniach chrześcijańskich), wychowanie i katecheza, wychowanie moralne, uregulowania prawne, liturgia i sakramenty, miejsca katechezy, osoby działające w obszarze katechetycznym (ich formacja i duchowość), teologia fundamentalna i katecheza, katecheza w różnych krajach europejskich, wkład innych dziedzin wiedzy w rozwój katechezy. Jest szeroko obecna historia katechezy: Nowy Testament, epoka patrystyczna, średniowiecze, czasy nowożytne, wiek XX (a także to, co w jakiejś mierze odnosi do wieku XXI). Są umieszczone biografie wielkich nieżyjących katechetów i katechetyków. Nie ma natomiast katechetów i katechetyków żyjących, z racji na wielką trudność znalezienia właściwego kryterium wyboru.

Próba umieszczenia w jednym tomie wszystkich informacji z szerokiego zakresu refleksji i praktyki katechetycznej zmusiła współpracowników do ścisłej syntezy i podawania fundamentalnych kwestii. Wielu dokonało rzeczy niemalże niemożliwej, podając wyczerpująco i całościowo na kilku stronach status questionis danego tematu. Wybrana bibliografia na końcu każdego hasła, paralelne hasła, szczegółowy indeks na końcu Słownika pozwalają na rozszerzenie informacji. Dzieło to, prezentując naukowe i odpowiednio przystosowane informacje katechetyczne, może być także użyteczne w formacji katechetów. Słownik wzbogacono o indeks osobowy i indeks haseł.

Liczba stron 1040
Format 175x245
Oprawa twarda

120,00 zł -50%

60,00 zł

Brak produktu

Produkty powiązane

Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć