Historia katechezy • Cz. 1 – Katecheza w pierwszych wiekach

Procesy sekularyzacyjne, którym poddany jest współczesny człowiek, stanowią poważne zagrożenie dla życia wiary i powodują, że inicjacja chrześcijańska jest znacznie utrudniona, nie dokonuje się wcale, a jeśli już to w minimalnym stopniu. Efekt jest taki, że wielu ludzi, którzy przyjęli chrzest we wczesnym dzieciństwie, nie zostaje później wprowadzonych w pełnię życia chrześcijańskiego. Nadal aktualna jest wypowiedź Tertuliana pochodząca z początku III wieku: "Stają się, nie rodzą się chrześcijanami" (Fiunt, non nascuntur christiani). Co robić, aby odmienić ten stan rzeczy? Jednym z proponowanych rozwiązań, wysuwanych zarówno w dokumentach Kościoła, jak i w publikacjach, jest próba odnowienia i ożywienia całego procesu inicjacji chrześcijańskiej, zwłaszcza katechezy inicjacyjnej, oraz oparcie jej na pewnych elementach zaczerpniętych z wczesnochrześcijańskiego katechumenatu. (...) Tymczasem brak jest w języku polskim pełnego, wyczerpującego opracowania historii katechezy tego okresu.

Ten zaistniały brak w polskiej literaturze katechetycznej pragnie uzupełnić niniejsze studium. Stanowi ono pierwszą część większej całości.

Zamiarem autora jest opracowanie całej historii katechezy; ma ono składać się z dwóch części: część pierwsza, obecnie prezentowana, obejmuje starożytność chrześcijańską od I do VI wieku, część druga – w przygotowaniu – ma objąć dzieje katechezy od wczesnego średniowiecza po czasy współczesne. (...) Książka w swych podstawowych założeniach pragnie przybliżyć dzieje katechezy Kościoła pierwszych wieków. W konwencji, w jakiej została napisana, nie odpowiada jednak w pełni tradycyjnej formie podręczników historii. Stanowi coś pośredniego między klasycznym podręcznikiem historii a szkicami historycznymi. Autorowi chodziło nie tylko o ukazanie historycznego rozwoju katechezy, lecz także, aby na podstawie przedstawionego w nim materiału czytelnik mógł poznać, jak kształtował i rozwijał się proces wtajemniczenia chrześcijańskiego w początkach Kościoła, a także katechezę Ojców Kościoła, której w swych pismach poświęcają tyle miejsca”.

Ksiądz Roman Murawski, salezjanin, absolwent KUL i Salezjańskiego Uniwersytetu w Rzymie, profesor dr hab. teologii w zakresie katechetyki, były dziekan Wydziału Teologicznego ATK i UKSW w Warszawie, emerytowany profesor katechetyki; wykładał katechetykę na ATK i UKSW, na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach, w Salezjańskim Wyższym Seminarium Duchownym w Lądzie i w Łodzi; wieloletni członek Komisji Katechetycznej Episkopatu Polski i konsultor Komisji Wychowania Katolickiego, recenzent podręczników katechetycznych Komisji Wychowania Katolickiego; członek wielu europejskich stowarzyszeń katechetycznych, długoletni przewodniczący Sekcji Wykładowców Katechetyki; współautor wielu podręczników katechetycznych dla młodzieży, główny redaktor Dyrektorium katechetycznego Kościoła katolickiego w Polsce. Jego działalność naukowa skupia się głównie na historii katechezy, problemach katechetyki fundamentalnej oraz katechezy młodzieżowej.

Autor ks. Roman Murawski
Liczba stron 432
Format 165x235
Oprawa miękka
Waga 600

38,05 zł

Produkty powiązane

Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć