Pierwsze wydawnictwo salezjańskie powstało we Włoszech, ponieważ św. Jan Bosko wielką wagę przykładał do znaczenia słowa drukowanego w duszpasterstwie, szczególnie duszpasterstwie młodzieżowy. Jego polska gałąź została utworzona w 1897 roku przy Domu Generalnym Zgromadzenia Salezjańskiego w Turynie, a pierwszą publikacją było pismo "Wiadomości Salezjańskie", kolportowane później na ziemie polskie. Wkrótce po przybyciu salezjanów do Polski wydawnictwo otrzymało siedzibę w pierwszym domu salezjańskim w Oświęcimiu, gdzie rozszerzyło działalność o wydawanie książek oraz serię broszurek "Biblioteczka Teatralna". Już w roku 1905 wydano "System wychowawczy" autorstwa księdza Bosko.

Po odzyskaniu niepodległości w roku 1921 przy Szkole Rzemiosł w Warszawie planowano otwarcie Domu Książki. Do realizacji zamierzenia nie doszło, za to w roku 1923 uruchomiono w tejże szkole oddział drukarsko-introligatorski (przeniesiony wkrótce na ulicę Siemca). Jednocześnie w Szkole Graficznej otwarte zostało szybko rozwijające się wydawnictwo, którego nakładem ukazywały się: czasopisma "Pokłosie Salezjańskie" i "Młodzież Misyjna", seria małych broszurek "Kłosy z Bożej roli", powieści misyjne, biografie świętych oraz utwory muzyczne księdza Antoniego Chlondowskiego - salezjanina, kompozytora, brata Augusta Hlonda, późniejszego prymasa Polski.

W takim kształcie Wydawnictwo Salezjańskie przetrwało do wybuchu II wojny światowej w 1939 r. podczas której został zniszczony budynek drukarni i szkoły.

Po wojnie szybko odbudowano budynki i wznowiono działalność. Ukazywało się "Pokłosie Salezjańskie", wyszło również kilka pozycji książkowych. W czerwcu 1949 r. władze zabroniły wydawania "Pokłosia Salezjańskiego", a w 1951 r. państwo komunistyczne przejęło Szkołę Graficzną i drukarnię oraz zamknęło działalność Wydawnictwa Salezjańskiego.

Przerwa trwała do 1976 r. Po wielu staraniach Minister Kultury i Sztuki zezwolił Salezjańskiej Inspektorii (Prowincji) św. Stanisława Kostki na prowadzenie działalności wydawniczej, reaktywując Wydawnictwo Salezjańskie. Od 11 października 1976 r. do maja 1986 r. Wydawnictwo Salezjańskie prowadziło swą działalność w Łodzi. W dniu 1 maja 1986 roku Wydawnictwo Salezjańskie zostało przeniesione do Warszawy na ulicę Kawęczyńską.

Od szeregu lat Wydawnictwo współpracuje też z różnymi wydawnictwami zagranicznymi, przede wszystkim z macierzystym Wydawnictwem Salezjańskim Elle Di Ci we Włoszech, z Don Bosco Verlag w Monachium (Niemcy), Herder Verlag Freiburg (Niemcy) oraz z Lion Publishing w Anglii.

Dystrybucja

  • hurtowa bezpośrednio w Wydawnictwie;
  • własny kolportaż po różnych punktach sprzedaży;
  • wysyłkowa (hurtowa i detaliczna);
  • detaliczna w biurach w Warszawie i Łodzi.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć