De habitu virginum

Niniejsza publikacja jest pierwszym w Polsce opracowaniem na temat żeńskich ubiorów zakonnych na przykładzie klasztorów działających na ziemiach polskich od średniowiecza do końca XVIII wieku.

De habitu virginum
Żeński ubiór zakonny na przykładzie polskich klasztorów epoki przedrozbiorowej.
Symbolika i ewolucja form

13. tom z serii Studia i rozprawy Towarzystwa Naukowego Franciszka Salezego.

Niniejsza publikacja jest pierwszym w Polsce, a także wyjątkowym na tle literatury obcojęzycznej, opracowaniem na temat żeńskich ubiorów zakonnych na przykładzie klasztorów działających na ziemiach polskich od średniowiecza do końca XVIII wieku.

Autorka bardzo szczegółowo przedstawiła zarówno historię kształtowania się odrębnej specyfiki ubiorów zakonnych (począwszy od czasów wczesnochrześcijańskich), jak też ich funkcje i wieloaspektową symbolikę. W pracy obficie wykorzystano różnorodną literaturę i źródła archiwalne: zarówno stosowne pisma Ojców Kościoła, jak i szczegółowe rozporządzenia zakonne. Zawiera ona również informacje natury kulturalno-obyczajowej na temat sporządzania i przechowywania szat zakonnych. Publikacji towarzyszy bogaty i różnorodny materiał ilustracyjny.

Z recenzji prof. UW dr hab. Anny Sieradzkiej

Siostra dr Małgorzata Łukawska, salezjanka, historyk sztuki i kostiumolog. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Stefana Kardynała Wyszyńskiego i obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim. W ciągu ostatnich dwudziestu lat prowadziła ożywioną działalność pedagogiczną, zajmując się przede wszystkim nauczaniem historii sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem rzemiosła artystycznego i historii ubiorów. Kierowała projektami uczniowskim, które dotyczyły projektowania i rekonstrukcji ubiorów historycznych. Przygotowała i wygłosiła szereg referatów, prezentując je także w sesjach ogólnopolskich. Jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Rok wydania 2021
Liczba stron 356
Format 170 x 240
Oprawa miękka
Wydawnictwo Wydawnictwo Salezjańskie

71,33 zł

Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:

Pakiet 15 kartek pocztowych z myślami św. Jana Bosko

7,32 zł -25%
5,49 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 9.00 zł
  • -25%
  • Pakiet

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć