Przewodnik po Ziemi Świętej

Jeśli szukasz przewodnika po Ziemi Świętej przygotowanego przez wieloletnich przewodników i jednocześnie biblistów, to ten na pewno spełnia wspomniane kryteria.

  • precyzyjnie wyznaczone trasy pielgrzymkowe
  • cała Ziemia Święta oraz Synaj
  • szczegółowe dane na temat miejsc
  • szeroki kontekst biblijny
  • historia Ziemi Świętej
  • polski kontekst
  • liczne fotografie i specjalnie przygotowane plansze

Przewodnik został napisany przez dwóch salezjanów biblistów, a jednocześnie przewodników po Ziemi Świętej: ks. dr. Stanisława Jankowskiego i ks. prof. Dariusza Sztuka.

Wprowadzeniem do niego jest szkic przybliżający historię Izraela oraz specyfikę tej części ziemi, którą Ernest Renan nazwał „Piątą Ewangelią”. Druga część przewodnika to dwanaście tras. Pięć pierwszych prowadzi po Jerozolimie i jej okolicach, pozostałe – po całym Izraelu: od Galilei na północy aż po Synaj (już w Egipcie) na południu. Każde miejsce jest szczegółowo opisane (historia, kontekst biblijny, wartość kulturowa czy archeologiczna) oraz opatrzone ważnymi praktycznymi informacjami, na przykład o godzinach otwarcia.

Korzystający z Przewodnika… znajdzie wyróżnione kolorem odniesienia do Pisma Świętego, dzięki którym konkretne wydarzenia biblijne połączy z odwiedzanymi miejscami. Dowie się również o wielu polskich śladach, pozostawionych przez naszych rodaków w Ziemi Świętej właściwie od wypraw krzyżowych rozpoczynając, a na najnowszej historii kończąc. Publikacja zawiera czytelne mapy i schematy głównych sanktuariów Jerozolimy, Betlejem i Nazaretu oraz liczne fotografie.

Jest przeznaczona zarówno dla tych, którzy przeżyli już pielgrzymkę do Ziemi Świętej, jak i dla tych, którzy do ziemi Chrystusa zamierzają się udać. Dla jednych będzie przypomnieniem i rozszerzeniem wiedzy na temat miejsc świętych, drugich wprowadzi w świat Orientu i świętości, którą tchnie ziemia wybrana przez Boga jako teatr wydarzeń historii zbawienia. Podróżujący indywidualnie znajdą tutaj informacje praktyczne o przemieszczaniu się po Ziemi Świętej oraz użyteczne adresy.

Ze wstępu:

Człowiek wierzący, zamierzając przeżyć wyjazd do Izraela jako pielgrzymkę, powinien zabrać z sobą dwa przewodniki: Pismo Święte oraz przewodnik o charakterze informatora dla pielgrzyma. Nie brak takich publikacji. Również niniejszy Przewodnik po Ziemi Świętej ma służyć taką pomocą. Wiele razy pojawiały się głosy zachęcające do jego wydania. Ukazuje się on dzisiaj dzięki wspólnej inicjatywie dwóch autorów i w nawiązaniu do pierwowzoru, który został wydany w Rzymie w 1983 roku. Należało bowiem uwzględnić informacje pojawiające się lawinowo w dynamicznie zmieniającej się historii, poszerzyć o wiedzę, którą przyniosło między innymi wiele nowych odkryć archeologicznych. Zrozumiałe zatem jest nieco obszerniejsze potraktowanie niektórych wątków naszego przewodnika.


Pragniemy wyrazić życzenie, by publikacja ta spełniała swoje zadanie, choćby dlatego że coraz więcej pielgrzymów udaje się „do kraju tego”, za którym „tęskno mi, Panie!”. Tak mówi z pewnością za poetą każdy pielgrzym po powrocie do domu z tej jedynej w swoim rodzaju przygody duchowej, jaką jest nawiedzenie  miejsc świętych w ziemskiej Ojczyźnie Chrystusa.

Rok wydania 2021
Liczba stron 304
Format 130 x 220
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Waga 600 g
Wydawnictwo Wydawnictwo Salezjańskie

52,29 zł

Produkty powiązane

Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć