Katecheza w parafii. Poszukiwanie tożsamości

Kościół jako powszechna wspólnota wierzących znajduje się w nieustannym rozwoju. Ten dynamizm wyraża się nie tylko w rozprzestrzenianiu się Kościoła w świecie i jego wzroście liczebnym, lecz przede wszystkim w jego rozwoju wewnętrznym i podążaniu drogą zgodności z zamysłem Bożym. W tym procesie duchowego wzrostu istotną role odgrywa katecheza, która będąc ściśle złączona i związana z życiem Kościoła podejmuje działania zmierzające do formowania uczniów Chrystusa. Także polska katecheza czynnie uczestniczy w tym procesie dochodzenia do dojrzałości wiary.

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci polska katecheza przemierzyła długą drogę. Była to droga od katechezy pierwszych lat powojennych, próbującej znaleźć modus vivendi w realiach państwa totalitarnego, poprzez katechezę „zadomowioną w parafii", do katechezy poszukującej swego miejsca w szkole i parafii lat 90-tych XX wieku. Konsekwencją podejmowania działań w różnych uwarunkowaniach jest coraz wyraźniej stawiane pytanie o tożsamość polskiej katechezy. Dokumenty katechetyczne Kościoła katolickiego w Polsce wpisały katechezę w parafii w całość działań katechetycznych, wskazując dla nich uzgodnione minimum.

Książka Katecheza w parafii. Poszukiwanie tożsamości dzieli się na trzy części. W części pierwszej podjęto zagadnienia zmierzające do pełniejszego rozumienia natury katechezy dziejącej się w parafii. W części II uwaga została zwrócona na zmiany, jakim podlega katecheza w parafii w zależności od adresata. W części III podejmowane są zagadnienia szczegółowe służące poszerzeniu rozumienia specyfiki katechezy parafialnej, która wpisuje się w dzieło nowej ewangelizacji. Interesującym jest również zwrócenie uwagi na rozszerzanie pola aktywności katechezy parafialnej na wymiar poza środowiskowy pielgrzymki. Oddając niniejsze opracowanie do rąk czytelnika autorzy żywią nadzieję, że będzie ono impulsem do szerszych badań nad rzeczywistością katechezy parafialnej oraz zainspiruje zarówno teoretyków, jak i praktyków do własnych przemyśleń i poszukiwań tożsamości katechezy.

Liczba stron 160
Format 165x236
Waga 240

24,76 zł

Produkty powiązane

Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć