Młodzież w przestrzeni wolności

W poszukiwaniu odpowiedzi na zmiany ustrojowe po roku 1989

Książka jest z jednej strony próbą analizy procesu uczenia się wolności przez polską młodzież po przemianach roku 1989, z drugiej zaś próbą wskazania dobrych rozwiązań oraz korekty błędnych kroków w procesie uczenia się i korzystania z wolności. Publikacja ta wskazuje na doniosłe znaczenie wolności oraz odpowiedzialność związaną z jej posiadaniem. Tam, gdzie brak możliwości korzystania z prawa do wolności – jak pisał ks. prof. Józef Tischner – tam człowiek nie jest sobą. Tam jednak, gdzie źle pojęta wolność, tam człowiek także nie jest sobą.

Wiele wskazuje na to, że chrześcijańska wizja człowieka i świata pomaga właściwie korzystać z wolności i dzięki temu dorastać do wysokich miar człowieczeństwa. Wolność wyrosła z chrześcijaństwa domaga się wiary, która dostarcza punktów odniesienia dla właściwego korzystania z tego daru. Adam Mickiewicz miał tego wyraźną świadomość, pisząc „Pana Tadeusza”. Chciał w ten sposób pomóc polskiej młodzieży tak korzystać z wolności, by była ona w stanie wziąć odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i za przyszłość ojczyzny. Wydaje się że słowa te są dziś równie aktualne, jak wówczas, gdy pisał je Autor. „Ach! wy nie pamiętacie tego. Państwo młodzi! Jak śród naszej burzliwej szlachty samowładnej. Zbrojnej, nie trzeba było policyi żadnej. Dopóki wiara kwitła, szanowano prawa. Była wolność z porządkiem i z dostatkiem sława!W innych krajach, jak słyszę, trzyma urząd drabów. Policyjantów rożnych, żandarmów, konstablów: Ale jeśli miecz tylko bezpieczeństwa strzeże. Żeby w tych krajach była wolność – nie uwierzę”.

Liczba stron 228
Format 145x205
Waga 300

38,10 zł

Produkty powiązane

Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:

miłość czy MIŁOŚĆ, czyli sztuka chodzenia ze sobą

20,95 zł
16,15 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 22.00 zł
  • -4,80 zł

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć