• Nowy

Drzewa w Edenie. Motyw drzewa (Rdz 3,1‑24) w apokaliptycznych pismach judaizmu okresu Drugiej Świątyni

Z recenzji ks. prof. dra hab. Henryka Drawnela:

Autor dysertacji podjął się niełatwego metodologicznie zadania analizy reinterpretacji motywu drzewa obecnego w Rdz 3 przez literaturę apokaliptyczną okresu hellenistycznego i rzymskiego w starożytnym Izraelu. Jak powszechnie wiadomo, w wizjach dotyczących przyszłego sądu oraz nadchodzącego ostatecznego rozwiązania problemu zła w historii człowieka, literatura apokaliptyczna odwołuje się często do protologii pierwszych jedenastu rozdziałów Księgi Rodzaju. Stąd nieobcy jest jej również motyw drzewa poznania dobra i zła oraz drzewa życia, wprowadzony w narrację apokaliptyczno-mądrościową oraz zaadoptowany do własnych potrzeb przez autorów poszczególnych apokalips. Rozmach przedstawionej problematyki łączącej tekst Księgi Rodzaju z jego późniejszą recepcją oraz próba zastosowania metody intertekstualnej, obecnej już od dłuższego okresu w polskiej biblistyce, stanowią niewątpliwy walor dysertacji.

Ksiądz Adrian Mętel urodził się 18 lutego 1990 r. w Żywcu. Jest kapłanem diecezji bielsko-żywieckiej. W maju 2016 r. ukończył studia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii, a w 2019 r. – licencjat kanoniczny z teologii. W sierpniu 2020 r. wyjechał do Rzymu, by podjąć naukę języków starożytnych i egzegezy biblijnej w Papieskim Instytucie Biblijnym. W czerwcu 2022 r. uzyskał tytuł doktora na podstawie dysertacji: „Motyw drzewa (Rdz 3,1 24) w apokaliptycznych pismach judaizmu okresu Drugiej Świątyni”, napisanej w Katedrze Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki Wydziału Teologii UPJP II w Krakowie pod kierunkiem ks. dra hab. Sylwestra Jędrzejewskiego SDB. Ksiądz Mętel prowadzi audycje radiowe o tematyce biblijnej w diecezjalnym radiu Anioł Beskidów oraz jest autorem kilku artykułów podejmujących tematykę metodologii biblijnej i egzegezy Starego Testamentu.

To 10. publikacja z serii Biblica et Theologica TNFS.

Redakcja naukowa serii: Dariusz Sztuk SDB

Autor ks. Andrzej Mętel
Rok wydania 2023
Liczba stron 276
Format 150x220
Oprawa miękka ze skrzydełkami

40,86 zł

Produkty powiązane

Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć