Mszał Rodziny Salezjańskiej • Lekcjonarz mszalny, modlitwy powszechne

Msza święta składa się jakby z dwóch części, mianowicie z liturgii słowa i z liturgii eucharystycznej, które tak ściśle łączą się ze sobą, że stanowią jeden akt kultu. Albowiem we Mszy świętej zostaje zastawiony zarówno stół słowa, jak i Chrystusowego Ciała, z którego wierni czerpią naukę i pokarm. Niektóre zaś obrzędy rozpoczynają i kończą celebrację. Gdy w Kościele czyta się Pismo święte, sam Bóg przemawia do swego ludu, a Chrystus, obecny w swoim słowie, zwiastuje Ewangelię. Dlatego wszyscy winni z szacunkiem słuchać czytań słowa Bożego, które są najważniejszym elementem liturgii. Chociaż bowiem słowo Boże zawarte w czytaniach Pisma świętego zwraca się do wszystkich ludzi każdego czasu i jest dla nich zrozumiałe, jego pełniejsze rozumienie i skuteczność pogłębiają się dzięki żywemu wykładowi, czyli homilii, która jest częścią czynności liturgicznej. „Pismo święte ma doniosłe znaczenie w odprawianiu liturgii” , ponieważ to właśnie na słuchaniu słowa Bożego buduje się i wzrasta Kościół a przymierze pomiędzy Bogiem i Jego ludem staje się coraz pełniejsze .

Istotnie „wielorakie skarby jednego słowa Bożego w godny podziwu sposób zostają udostępnione w różnych obchodach i w różnych zgromadzeniach wiernych, którzy uczestniczą w tych obchodach: kiedy upamiętniamy rozwój misterium Chrystusa w cyklu roku liturgicznego, gdy sprawujemy sakramenty i sakramentalia Kościoła lub też gdy poszczególni wierni odpowiadają na wewnętrzne działanie w nich Ducha Świętego. Sprawowanie liturgii bowiem, które opiera się na słowie Bożym i jest nim przeniknięte, staje się nowym wydarzeniem ubogacającym to samo słowo nową interpretacją i skutecznością.

Tak Kościół w liturgii zachowuje wiernie ten sposób odczytywania i tłumaczenia Pisma świętego, jaki stosował sam Chrystus”. Liturgia słowa, należycie dostosowana, ma wielkie znaczenie także w liturgii o świętych. „Gdy chodzi o układ tekstów, trzeba zauważyć, że znajdują się one razem w takim porządku, w jakim powinny być odczytywane. Najpierw więc są zamieszczone czytania ze Starego Testamentu, potem czytania z Apostoła, następnie psalmy i wersety między czytaniami, wreszcie teksty z Ewangelii. Są one tak rozłożone, że celebrans może dokonywać między nimi wyboru z uwzględnieniem duszpasterskich potrzeb zgromadzenia” . Na Uroczystość Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych Lekcjonarz zawiera czytania własne. Na inne uroczystości i święta przewidziane są czytania dostosowane, „czyli takie, które ukazują albo szczególny rys życia duchowego, albo wyrażają działalność Świętego”. Czasami zaś obecność „innych czytań do wyboru” pozwala na dostosowanie ich do potrzeb różnych wspólnot. W przypadku wspomnień obowiązkowych i dowolnych podkreśla się, aby „nazbyt często i bez racji nie opuszczać czytań wyznaczonych w Lekcjonarzu na poszczególne dni powszednie”. Niezależnie od tego istnieje jednak możliwość, aby ze względów duszpasterskich sięgnąć po czytania dołączone do poszczególnych formularzy. Układ czytań jest taki sam, jak układ formularzy w Mszale Rodziny Salezjańskiej. Na końcu załączone są także do wyboru teksty modlitw powszechnych.

Rok wydania 2006
Liczba stron 512
Format 185x260
Oprawa twarda
Waga 1351

80,00 zł

Produkty powiązane

Tryptyk salezjański

10,29 zł -60%
4,11 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 10.80 zł
  • -60%

Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć