Teologia pastoralna ogólna. Eklezjologiczna dedukcja teologii pastoralnej

W niniejszym tomie Teologii pastoralnej ogólnej stanowi kontynuację podjętych przez Sługę Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego refleksji nad istotą i naturą tej stosunkowo młodej dyscypliny teologicznej. Rezultatem pierwszej części było poznanie historii teologii pastoralnej: przestawienie refleksji eklezjologicznej nad zasadą formalną tej dziedziny, która w sposób szczególny określa jej charakter i zadania oraz oparte na tej refleksji duszpasterstwo; ukazanie procesu tworzenia zasady formalnej, która określona została jako personalistyczno-chrystologiczna, stając się uściśleniem i rozwinięciem zasady bosko-ludzkiej, wypracowanej przez tybińskiego teologa pastoralistę ks. Franciszka Arnolda; zarysowanie eklezjologicznej dedukcji teologii pastoralnej skoncentrowanej wokół obrazu Kościoła jako wspólnoty.

Część druga "Teologii pastoralnej ogólnej" jest pracą habilitacyjną Sługi Bożego. Jej tytuł Eklezjologiczna dedukcja teologii pastoralnej (Lublin 1971) zawiera i podkreśla prawdę, że koncepcja teologii pastoralnej jest ściśle zależna od koncepcji Kościoła, i to do tego stopnia, że można by nazwać każdorazową taką koncepcję funkcją położonego u jej podstaw obrazu Kościoła. Tym obrazem Kościoła okazała się wspólnota jako obraz wiodący soborowej wizji Kościoła i wskazujący na właściwą treść kryjącą się we wszystkich innych stosowanych przez Sobór obrazach i określeniach Kościoła. Pojęcie wspólnoty zostało – ze względów metodologicznych – określone bliżej przez pojęcie sakramentu: Kościół jest wspólnotą-sakramentem, to znaczy wspólnotą będącą znakiem, zapowiedzią i początkiem wspólnoty eschatologicznej, ostatecznej, oraz sakramentem wspólnoty, to znaczy jej skutecznym znakiem (lub znakiem i narzędziem) w stosunku do tych, którzy są do niej powołani, a znajdują się jeszcze poza zasięgiem jej widzialnej realizacji. Budowanie tak rozumianej wspólnoty jest – w przekonaniu Księdza Blachnickiego – zasadą życia i działania Kościoła w czasach nam współczesnych oraz teologii urzeczywistniania się Kościoła, czyli teologii/eklezjologii pastoralnej.

Autor ks. Franciszek Blachnicki
Liczba stron 608
Format 148x210
Waga 700

62,00 zł

Produkty powiązane

Komentarze

Napisz swoją opinię

Teologia pastoralna ogólna. Eklezjologiczna dedukcja teologii pastoralnej

Napisz swoją opinię

Klienci, którzy zakupili ten produkt, kupili również:

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć